skip to content

Як я їздив в Білорусь. Враження про країну з «режимом»

До цього останній раз був у сусідній державі 1996 року, в час коли найходовішим товаром була горілка «Кремль Екстра» у літрових пляшках. Купували її в «Тяни в лево», та ще кількох «точках» і дизелями довози лили сусідам-білорусам. Давка в вагонах, таможня, перевірки на базарі – екстрім був ого-го. Можна було заробити 2 мільйони за «рейс». Моднячі у той період джинси «труби» коштували таку суму. Ну це так, ліричний відступ ;-)
stolin

Товариш, що час від часу їздить у Столін за продуктами, там дешевше і якісніше давно запрошував поїхати подивитись на країну, де президентом «останній диктатор Європи» - як кажуть про Лукашенка. Цього тижня таки виділив день для цього.

Ранок, вагон дизеля завантажений грибниками та вояжерами до Білорусі. Останніх значно більше. Туди везуть туалетний папір та кришки для банок. Зайняті всі сидячі місця, однак стоячих пасажирів не має.

Після закінчення огляду в Удрицьку, більша половина пасажирів вагону раптово зривається з місць і займає позиції у тамбурах біля вихідних дверей. Виявляється, це для того, аби якнайшвидше опинитися біля пунктів пропустку на у Горині. Після прибуття можна спостерігати цікавий спринтерський забіг, бабці років по 70-80 з сумками чимдуж біжать до контрольних проходів. Це просто треба бачити!

Хвилин 40 йде на проходження черги, хто часто їздить, каже, що то дуже швидко і ось ми в Білорусі. Хто займається постійно бізнесом а-ля купи в Білорусі, продай в Україні – біжить до магазинів за цигарками, маслом, сиром, та на базар за ковбасою.

Кому цікаво, то норми вивозу з країни наступні: 1 пляшка горілки, 2 пляшки пива, 2 пачки цигарок, 2 кілограми ковбаси одного сорту, 2 банки згущеного молока, кілограм масла, кілограм сиру. Можливо у чомусь помилився, але здається, що так.

Ми ж прямуємо до Століну. Там і місто по-більше (до 10 тисяч), відповідно і побачити можна більше, магазинів більша кількість, та й часом ми не обмежені. Їдемо шикарним білоруським автобусом «МАЗ». На низькій платформі, чистота, білети бере кондуктор, а не водій, за поручні можна не триматися, плавний хід автобуса та повна відсутність «ямкового ремонту асфальтного покриття» роблять це можливим. Взагалі якість доріг там просто відмінна, не вірив, доки на власні очі не переконався. Вартість проїзду на наші гроші 80 копійок. Дизельне пальне 5 гривень за літру і це після подорожчання.

Столін виявився чистим, привітним містом. Щоправда спочатку не міг зрозуміти, чого не вистачає. Це майже відсутність комерційної реклами. Немає біг-бордів, сіті-лайтів, стіни будинків не обвішані різнотипною рекламою. Натомість є соціальна реклама на кшталт: «Ми за здоровий образ життя». Є наліт «совковості». Пам’ятник Леніну в центрі міста, вулиці Леніна, Джержинського, площа Комсомольська.

Супермаркетів на зразок нашого «Вопака», чи «Смаркетів» там не зустрів. Найбільший торгівельний центр – це універмаг. Вартість пальто з підкладкою 800 гривень, костюм дуже схожий на той який купував в рівному 2 роки назад за 800 гривень, там коштує 150. Найдорожчі туфлі фабрики "Белвест" 270 гривень. Цікавий момент. Знайомий купив холодильник «Атлант» виробництва Білорусі у одному з сарненських магазинів, а у них, точно така ж сама модель виявилася на 1,5 тисяч гривень дорожче… Дивна якась арифметика виходить. Чи холодильник зроблений у «Одесі на Малій Арнаутській» чи якісь преференції мають продавці. На товари вітчизняного виробництва ціни у порівнянні з українськими невисокі, однак на імпортні такі ж як і у нас.

Велика кількість іномарок. При чому досить пристойних, а не зашмуляних та обдертих. Жигулів нарахував тільки 5, та й ті на стоянках, може і не їздять.

Взагалі ж, на наші 200 гривень, а це 170 тисяч вийшло їхніх рублів, купив: пляшку горілки «Білорусочка» (9 грн), 5 пачок «Кемел» (5 грн., за пачку, здається це самі шикарні у них цигарки, «Мальборо», «Парламент», «Кент», і навіть «Честер» не зустрічав) 2 банки згущеного молока, 3 пляшки пива, 5 пачок масла, 4 палки ковбаси. Всі продукти були якісними і смачними, за винятком горілки, її низьку якість однозначно оцінили всі «дегустатори».

Назад поверталися до українського кордону білоруським дизелем. В Удрицьку пересіли на наш. Контраст разючий. Поїзд брудний, з під нього тече мастило, у вагоні сміття з одноразових стаканчиків, насіння, двері після однієї з зупинок не зачинилися, так і їхали з відчиненими, доки самі не зачинилися. «Дорога» з вокзалу – теж разючий контраст після асфальтового покриття сусідньої країни.

Загалом же висновки від подорожі позитивні. Щоправда не дослідив тему зарплат «сябрів», однак плюси «режиму» Лукашенка очевидні. Зокрема ті ж дороги залишаться вже на роки, медичне лікування безкоштовне на протязі перших 10 днів при будь-якому діагнозі. Модернізовані виробничі потужності не порізані, й не вивезені на металобрухт зараз дозволяють випускати сучасні автобуси, трактори, експортувати добрива. А де наші «ЛАЗи», «ХТЗ», та заводи з виробництва добрив?.. Реформуємось все. Кравчук, Кучма, Ющенко, Янукович, комуністи, демократи, реформатори… Б’ються, жбурляються яйцями, ганяють заповідниками, і все щось заважає підняти соціальні стандарти життя. Якісь міфічні перепони виникають і тут і там щосекунди. Все боремось і чекаємо. Коли ж жити розпочнемо?

Кілька фото зроблені мобільним телефоном.
stolin
Газетний кіоск.
stolin
Магазини в Горині у котрих скуповуються наші торговці.
stolin
Ось такі автобуси у сябрів. Приємним голосом оголошується кожна зупинка.
stolin
Нумерація на будинках така, аби без проблем можна було знайти потрібний. Можна місцевій владі взяти до уваги. А на приватних будинках, назви вулиць й номери будинків виготовлені за одним шаблоном, по стандарту.
stolin
Аби милувало око! Краса врятує світ!
stolin
Пам’ятник Леніну
stolin
Одна з центральних вулиць Століна. Там взагалі всі тротуари вимощені бруківкою.
stolin
Фонтан.
stolin
А ось те, по що нам залишається тільки мріяти. Кінотеатр! Місто в тричі менше за наші Сарни.

ДолученняРозмір
bb1.jpg27.94 КБ
bb2.jpg42.06 КБ
bb3.jpg36.87 КБ
bb4.jpg50.77 КБ
bb5.jpg49.07 КБ
bb6.jpg35.19 КБ
bb7.jpg22.39 КБ
bb8.jpg48.03 КБ
bb9.jpg27.13 КБ
bb10.jpg43.36 КБ

Коментарі

А цьогоріч якось не довелося

А цьогоріч якось не довелося побувати у сусідній країні. Треба при нагоді змотатися. Кажуть ніби нічого радикально не змінилося, тільки одяг подорожчав.

А тут враження мого товариша,

А тут враження мого товариша, що теж побував у Білорусі, та більш детально про ціни. Рекомендую.

Цікаво, а що показують у

Цікаво, а що показують у цьому кінотеатрі? - Сумніваюся, що такий доступ до кінострічок, як хоча би в Україні.

Я була в Бресті 3 роки тому. Перше, що взяла в руки - білоруську газету. Таке відчуття було, що повернулася в часи совєтської України (яку пам’ятаю з підручників історії в основному). Головні новини - запуск нової лінії виробництва та підвищення плану виробництва на наступний рік.

А мої трьохрідні брати - старшого шкільного віку - уявлення не мали,як користуватися комп’ютером та Інтернетом.
Про широту світогляду та свободу висловлювань (наявність того, щоб висловитися), я взагалі мовчу.

Я особисто краще буду жити у країні, в якій все поступово покращиться, і висловлюватися так, як хочу, ніж у країні без майбутнього, де чисті дороги і дешевий проїзд в громадському транспорті.

какая разница что показываю в

какая разница что показываю в кинотеатре главное что он есть в глухом белорусском селе есть кинотеатр и ухоженные клумбы...
да откройте глаза прошло 20 лет и с одинаковыми стартовыми условиями украины и белоруси и руси посмотрите там за забором конфетка какую народу надо показать и рассказать вот так вы люди должны жить.
людям нужен стимул,пружина,сила и вот тогда они снова начнут работать и строить. с уважением ваш....

Погоджуюсь з Вами, пані. Але

Погоджуюсь з Вами, пані. Але є люди, для яких дешева ковбаса - мірило добробуту.

Про життя в "совку" знаю не з книжок - лайно! Та й ковбаси нормальної не було (це я тим, хто за нею сумує)... хіба з під прилавка, як продавець "свій"...

А крім мірила добробуту, є ще

А крім мірила добробуту, є ще й мірило життя... 10 днів лікування у Білорусів при будь-якому діагногзі - безкоштовне. А у нас?

от тому що ти не знаєш що з

от тому що ти не знаєш що з чим зрівнювати тому й мрії в тебе захмарні. А все починається з малого чистих вулиць, поваги до старших, а навитися на комп'ютері в дурня різатись то це й ведмедя можливо навчити. Тебе вже навчили бути задоволеною тим що є аби не працювати.

абсолютно согласен

абсолютно согласен

Покращення життя чекаєте?

Покращення життя чекаєте? Запамятайте-краще вже було,а далі буде тільки гірше.

Ви давно були в українських

Ви давно були в українських селах ? Там теж дуже багато підлітків уяви не мають як користуватикя комп’ютером та інтернетом. І обробляють землю кіньми, а не тракторами.

А які у вас підстави думати, що Україна - це країна у якій "все поступово покращується?"